Epifiz Bezi Nasıl Aktif Olur

Epifiz Bezi Nasıl Aktif Olur

Fiziksel bedenimiz ile ruhumuz arasında bazı geçiş noktaları vardır. Ruhani boyuta geçebilen ve insanlığa bu şekilde fayda sağlayan kişiler, yolculuklarına kendi bedenlerini tanıyarak başlarlar. Durugörü sağlayan ve maddenin ötesini görmemize yardımcı olan üçüncü göz ise epifiz bezi olarak bildiğimiz kısmın çalışmasıyla aktif olur. Üretken, parlak bir zihne sahip olabilmek için epifiz bezi nasıl aktif olur konusunda bir araştırma yapmak faydalı olacaktır?

Epifiz Bezi Nedir?

Pineal bez olarak da bilinen epifiz bezi beyinde yer alan ve fasulye büyüklüğünde olan bir bezdir. Beynin aktvitieleri için önemli bir yere sahiptir. Uyku paternini düzenleyerek, sağlıklı bir uyku uyumamıza yardımcı olur. Fakat önemi bundan çok daha büyüktür, zira DMT molekülü ile ilişkili olan epifiz bezi üçüncü göz olarak bilinen, fizik ötesini deneyimleme yeteneğinin aktif olmasını sağlar. Fakat, vücudumuzdaki kaslar ve organlar gibi, epifiz bezinin işlevini tam olarak yerine getirebilmesi de bizim onu eğitmemize bağlıdır.

Epifiz Bezi Nasıl Aktif Edilir

Ruh ve beden sağlığı arasında büyük ve hassas bir denge vardır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, zihin ve ruh sağlığı bedenimizin sağlıklı olmasına bağlıdır. Ne kadar sağlıklı bir bedene sahip olursak, ruhani yönümüz de o kadar kuvvetli olacaktır. Dolayısıyla epifiz bezi nasıl aktif edilir sorusunun cevabı düzenli beslenmeden, yogadan, egzersizden; yani ruhumuza ve bedenimize iyi gelecek aktivitelerden geçer.

Beslenme

Buda rahipleri, Mevlevi dervişleri, Kızılderili şamanları gibi ruhani âlem ile temasa geçebilmiş kişiler her zaman dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmişlerdir. Beslenme, sağlığı belirleyen temel unsurdur ve insan ne kadar iyi beslenirse, beyni o kadar gelişecek, algıları da aynı ölçüde açılacaktır. Beslenme olmadan epifiz bezi nasıl aktif olur öğrenmek ve uygulamak mümkün değildir. Sağlıklı, üretken bir beynin ve fizikötesine geçebilmenin yolu doğal, organik beslenmeden geçer.

İşlenmiş gıdalar, fast-food ürünleri, abur cubur olarak tanımlanan şekerli ve tuzlu gıdalar vücut sağlığımızı kötü etkiler. Ayrıca bunların bağımlılık yapma riski de bulunmaktadır. Beynin tüm bu vaziyetten kötü etkilenmemesi mümkün değildir. Bu tür gıdalar, beyni doğrudan uyaranlar vasıtasıyla kötü etkiledikleri gibi, vücudun genel sağlığını ve akışını da bozdukları için dolaylı tesir de yaratırlar. Eğer sağlıklı bir zihne sahip olup epifiz bezi nasıl aktif olur öğrenmek istiyorsanız, beslenmenize mutlaka dikkat etmelisiniz.

Hangi Gıdalar Tüketilmeli?

 • Organik meyve ve sebzeler
 • Süt ve süt ürünleri
 • İşlenmemiş çerezler (fındık, ceviz)
 • Omega ve b12 içeren gıdalar
 • Balık ve balık yağı
 • Kırmızı et

Bu gıdalar her ne kadar sağlıklı olsalar da aşırı tüketimden ve tek yönlü beslenmeden kaçınmak faydalı olacaktır. Öğünlerinizi sağlıklı gıdalarla çeşitli hâle getirerek epifiz bezi nasıl aktif olur konusunda önemli bir aşama sağlayabilirsiniz.

Hangi Gıdalar Az Tüketilmeli ya da Tüketilmemeli:

 • Kafein içeren gıdalar
 • Paketli ürünler
 • İşlenmiş çerezler (tuzlu fıstık, cips fıstık, leblebi şekeri gibi)
 • Hamur tatlıları
 • Poğaça, açma gibi hamurişi gıdalar
 • İşlenmiş et ürünleri (hamburger, sucuk, salam)
 • Glikoz içeriğine sahip tatlılar
 • Cips, kraker gibi fast-food ürünleri

Bu tür gıdalardan yalnızca epifiz bezini aktifleştirmek için değil, genel sağlığınız için uzak durmalısınız.

Zararlı Alışkanlıklardan Korunmak

Vücut, varlığın önemli bir parçasıdır. İnsanın bilinenin ötesinde bir yolculuğa çıkabilmesi için öncelikle kendi varlığına değer vermesi ve bu varlığın büyük bir parçası olan vücudunu koruması gerekir. Alkol, sigara gibi vücuda bilfiil zarar veren ürünlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Diğer yandan epifiz bezi nasıl aktif olur konusunda çeşitli maddelerin yardımcı olacağına dair bazı söylentiler bulunmaktadır ama bunlar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadir. İnsanın kendi varlığını tanıması ve beynindeki kapıları açması, deneyimlerine ve çabasına bağlıdır. Zararlı maddelerden kesinlikle ama kesinlikle uzak durulmalıdır. Madde kullanımı insanı sadece fiziksel değil, manevi yıkıma da götürecektir.

Spor ve Egzersiz

Çalışmadan, çaba göstermeden iyi şeyler elde etmek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden, kısa yoldan ulaşılabilen bütün hazlar tehlikelidir. Örnek vermek gerekirse, fast-food odaklı bir beslenme kısa hazlar sağlayabilir fakat alışkanlık hâline geldiğinde hem bedenimizi hem de ruhumuzu kötü etkiler. Bu yüzden epifiz bezi nasıl aktif olur sorusuna cevap verirken spor ve egzersizi önemli bir yerde tutmalıyız. Nitekim spor, bedenimizi gerçek anlamda eğitmenin tek yoludur.

Beden yapınıza uygun, vücudunuzu tehlikeye atmayacak bir spor faaliyeti seçerek sağlığınızı arttırabilir ve epifiz bezinizin aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Spor, beyne giden hormonları düzenlediği için beynin gelişmesine yardımcı olur. Düzenli spor yaparak epifiz bezinizi aktif etmeniz hiç zor olmayacaktır.

Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Spor, sağlıklı olmak için yapılır. Bu yüzden sağlığınızı tehlikeye atacak, vücudunuza zarar verecek, size uygun olmayan sporlardan uzak durmalısınız.
 • Düzenli spor yapmadığınız sürece, yaptığınız faaliyetlerin bir anlamı olmayacaktır. Sabahları uyanınca 5-6 dakika kültür fizik yapmak bile gün boyunca hiçbir şey yapmamaktan iyidir.
 • Spor yaparken mümkünse bir uzmana danışmalı ve vücut değerlerinize uygun egzersizler yapmalısınız.

Yoga ve Meditasyon

Kadim bir uygulama olan yoga epifiz bezi nasıl aktif olur sorusunu cevaplarken üzerinde durulması gereken en önemli aşamadır. Bilindiği gibi yoga kadim bir öğretidir ve sadece yapılan hareketlerden ibaret değildir. Beslenmeyi, düşünce tarzını ve egzersizleri kapsayan bir bütündür. Dolayısıyla epifiz bezi aktifleştirmenin yolu iyi bir yoga uygulamasından geçer. Fizikötesi bilinç ile fiziksel dünya arasındaki bağlantıyı yogayla kurabilirsiniz.

Özellikle kundalini yoga olarak bilinen uygulama epifiz bezi nasıl aktif olur sorusunun cevabı olarak tercih edilmektedir. Günün belli bir zamanını yogayla geçirerek, epifiz bezini aktif edebilirsiniz. Bu sayede zihninizin açıldığını, algılarınızın geliştiğini fark etmeniz zor olmayacaktır.

Dış Bağlantı : https://tr.wikipedia.org/wiki/Epifiz

Epifiz Bezi Nasıl Aktif Olur için güncel haberler :

🙂